1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Geçmişten Günümüze En Çok Oynanan 10 Tarayıcı Oyunu

Geçmişten Günümüze En Çok Oynanan 10 Tarayıcı Oyunu
0

Eskiden Oynanan Popüler Tarayıcı Oyunları

Tarayıcı oyunları onlarca yıldır dünya çapında milyonlarca oyuncuya eğlence sağlıyor. Geçmişten günümüze en çok oynana 10 tarayıcı oyun nostaljik olarak eskileri yâd etmek için duygulandıran türdendir.

Tarayıcı oyunları, oyuncuların internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan oyunlara erişmesine ve oynamasına izin veren, giderek daha popüler bir eğlence biçimidir.

Bu oyunlar genellikle basit ama ilgi çekici oynanışları ve herhangi bir maliyetli ek donanım veya oyun konsolu gerektirmemeleri ile karakterize edilir. Tarayıcı oyunları, ilk basit tarayıcı tabanlı oyunların ortaya çıkmaya başladığı internetin ilk günlerinden bu yana çok yol kat etti.

Zaman içinde bu oyunlar, geliştiricilerin daha sofistike ve sürükleyici deneyimler yaratmasının yanı sıra klasik atari tarzı oyunlardan strateji ve bulmacalara kadar çeşitli türler sunmasıyla gelişti. Mevcut farklı oyun seçenekleri yelpazesine rağmen, tarayıcı oyun pazarına bir avuç popüler oyun hakim olmaya devam ediyor.

Bu oyunlar, güvenilir ve keyifli bir oyun deneyimi sunar ve çevrimiçi oyun ortamının temel taşları haline gelmiştir. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe ve yeni oyun platformları kullanıma sunuldukça, tarayıcı oyunları her yaştan oyuncu için erişilebilir ve heyecan verici bir oyun deneyimi sunmaya devam ediyor.

Pac-Man (1980) 

Pac-Man, tüm zamanların en popüler atari oyunlarından biridir ve geçmişte de favori bir tarayıcı oyunuydu. Oyun basit ama zorlayıcı ve amaç, pelet toplarken ve hayaletlerden kaçınırken bir labirentte gezinmek. Oyunun popülaritesi çok sayıda devam oyununa, yan ürüne ve yeniden yapımlara yol açtı.

Bejeweled (2001)

Bejeweled, oyuncuların puan kazanmak için taşları eşleştirdiği bir bulmaca oyunudur. 2001 yılında geliştirildi ve basit ama bağımlılık yaratan oynanışı sayesinde kısa sürede hit oldu. Bejeweled sayısız taklitçi ve devam oyunu üretti ve bugüne kadar hala popüler bir oyun.

RuneScape (2001)

RuneScape, 2001’de piyasaya sürülen bir MMORPG’dir. Oyun bir orta çağ fantezi dünyasında geçiyor ve oyuncular keşfedebilir, canavarlarla savaşabilir, görevleri tamamlayabilir ve diğer oyuncularla etkileşim kurabilir. RuneScape’in başarısı ilgi çekici oynanışı, kapsamlı içeriği ve sık güncellemelerinden kaynaklanmaktadır.

Club Penguin (2005)

Club Penguin, oyuncuların kendi penguen avatarlarını oluşturabilecekleri ve oyunlar, aktiviteler ve sosyalleşme ile dolu karlı bir dünyayı keşfedebilecekleri sanal bir dünyadır. Oyun çocuklara yönelikti ve birbirleriyle etkileşime girmeleri için güvenli ve eğlenceli bir ortam sağladı. Club Penguin o kadar popülerdi ki sonunda Disney tarafından satın alındı.

FarmVille (2009)

FarmVille, oyuncuların ekin yetiştirdiği, hayvanları beslediği ve çiftliklerini kurduğu bir çiftçilik simülasyon oyunudur. Oyun, Facebook’ta büyük bir başarıydı ve bir oyuncu tabanı oluşturmak için sosyal medyayı kullanan ilk oyunlardan biriydi. FarmVille’in başarısı çok sayıda taklitçiye ve yan ürüne yol açtı ve bugüne kadar hala popüler bir oyun.

Angry Birds (2009)

Angry Birds, oyuncuların sapan kullanarak kuşları domuzlara fırlattığı bir bulmaca oyunudur. Oyun, mobil cihazlarda büyük bir başarıydı ve daha sonra tarayıcı oyununa uyarlandı. Angry Birds’ün başarısı, öğrenmesi kolay oynanışı, ilginç karakterleri ve zorlu seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Candy Crush Saga (2012)

Candy Crush Saga, oyuncuların eşleşme oluşturmak için şekerleri değiştirdiği bir 3’lü eşleştirme bulmaca oyunudur. Oyun 2012’de piyasaya sürüldü ve renkli grafikleri, bağımlılık yapan oynanışı ve sık sık güncellenmesi nedeniyle kısa sürede bir sansasyon yarattı. Candy Crush Saga, tüm zamanların en başarılı mobil oyunlarından biridir ve bugün hala milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır.

Agar.io (2015)

Agar.io, oyuncuların bir hücreyi kontrol edip daha küçük hücreleri yiyerek ve daha büyük olanlardan kaçınarak büyümeye çalıştıkları çok oyunculu bir oyundur. Oyun, basit oynanışı, çok oyunculu modu ve bağımlılık yaratan mekaniği nedeniyle sürpriz bir hit oldu. Agar.io, çok sayıda taklitçiye ve yan ürüne ilham verdi ve hala özel bir oyuncu topluluğu tarafından oynanıyor.

Slither.io (2016)

Slither.io, oyuncuların bir yılanı kontrol ettiği ve pelet yiyerek ve diğer yılanlardan kaçınarak büyümeye çalıştığı başka birçok oyunculu oyundur. Oyun, mobil cihazlarda bir hit oldu ve daha sonra tarayıcıda oynamak için uyarlandı. Slither.io’nun başarısı, basit ama zorlu oynanışı, çok oyunculu modu ve özelleştirme seçeneklerinden kaynaklanmaktadır.

Fortnite (2017)

Fortnite, oyuncuların ayakta kalan son kişi olmak için savaştığı bir battle royale oyunudur. Oyun kuruldu silahlar, kaynaklar ve diğer oyuncularla dolu bir ada ve amaç hayatta kalmak ve rekabeti ortadan kaldırmak. Fortnite’ın başarısı, benzersiz inşa mekaniği, sık güncellemeler ve Marvel ve Star Wars gibi popüler franchise’larla çapraz etkinliklerden kaynaklanmaktadır.

Tarayıcı oyunları her ne kadar nostaljik olsa da artık günümüzde yerini güncel MMORPG oyunlarına bırakmış durumdadır. Her ne kadar klasik olarak eski günleri şekillendirmiş olsa da, eski oyunlar tarih oldu ve yerine birçok kişi tarafından bilindik oyunlara bıraktı.

Tarayıcı oyunları, Pac-Man ve Bejeweled’in ilk günlerinden bu yana çok yol kat etti. Bugün oyuncular, konsol oyunlarına rakip olan karmaşık, tam özellikli oyunların keyfini web tarayıcılarından çıkarabilirler.

Yazar Hakkında

Yorum Yap