Salı, Ekim 20, 2020
Ana Sayfa Donanım IPS/VA/TN Panel Farkları

IPS/VA/TN Panel Farkları

Google ’a oyuncu monitörü diye aratıldığında yüzlerce seçenek çıktığını hepimiz biliyoruz. Peki bu monitörlerin arkasında yatan teknolojilerin (çoğunlukla fiyatları ile doğru orantılıdır.) neler olduğunu biliyor musunuz? Gelin bu yazıda monitörlerin panel teknolojilerinin neler olduğuna ve hangi alanlarda hangi panellerin kullanılması gerektiğine ve fiyat/performans oranlarına birlikte bakalım.

Monitör seçerken ilk olarak kendinize şu soruları sormalısınız:

1.Ben bu monitörle ne yapmak istiyorum?

Harika görsellerle donatılmış bir video oyununda güçlü bilgisayarınızla kendinizi maceradan macera koşarken mi bulmak istiyorsunuz. Yoksa fotoğraf ve video montajı üzerine mi kullanmak istiyorsunuz. Ben e-spor oyuncusuyum ya da olmak istiyorum. Benim için görüntü kalitesinin o kadar da önemi yok. Monitörün aldığım FPS ‘i olabildiğince hızlı vermesini istiyorum da diyebilirsiniz. Ya da hem hızlı shooter oyunları, e-spor oyunları hem de hikaye odaklı macera oyunlarını da seviyor olabilirsiniz. Burada not düşmeliyim, kesenin ağzını açmanızda fayda var.

2.Ne kadar bütçem var?

Her şeyin en iyisini alamıyorsak amacımıza uygun paramızın karşılığını verecek bir monitör seçmemiz gerekir. Seçilecek panelin yanı sıra Hz ve çözünürlük değerlerinin da fiyat konusunda arttırıcı sebepler olduğunu unutmamak gerekir. Tabi uygun PC donanımına sahipseniz. Bu yazıda fiyat aralığıyla ilgili bilgilerle de karşılaşacaksınız

NOT: Çözünürlük (1920×1080, 2K, 4K), Hz (60,120,144), nit(250,300,350), ms(1,2,3,4)  değerleriyle alakalı daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız. Diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

maviekran-ips-tn-va-panel-farklari
maviekran-ips-tn-va-panel-farklari

TN (Twisted-Nematic)

Markaların düşük gecikme süresi (ms) ve yüksek Hz değerini en kolay alabildiği paneldir. Kolay dememin tek sebebi markaların yaptıkları daha düşük bütçeli yatırımlar sonucu (2020 teknolojileri göz önüne alındığında) fiyatları daha düşük tutabilmeleridir. Dolayısıyla fiyat olarak düşük bütçeyle e-spor oyunları veya 144Hz oyunlar oynanmak isteniyorsa akla ilk gelecek olan TN paneldir. Fakat açısal bakıldığında, yani sağdan soldan yukardan aşağıdan bakıldığında görüntünün renkleri değişir. Ayrıca renkler tam karşılığını göstermez. Ekranda sanki hafif bir sarı bir filtre varmış gibi düşünebilirsiniz.

Artıları:

 • 1ms gibi düşük gecikme sürelerine daha uygun fiyatla erişme
 • 144 hatta 250 Hz gibi ekran yenileme sürelerine daha uygun fiyatla erişme
 • 2K ve 4K monitörlere daha uygun fiyatla erişme

Eksileri:

 • Renk doğruluğu düşük. (Profesyonel montaj işleri için uzak durulması gerekir)
 • Monitörün tam karşısında oturarak kullanmanız gereklidir.

Kimin için:

 • E-spor oyuncuları ve düşük bütçeyle 144Hz monitör almak isteyenler için

IPS (In- Plane- Switching) Panel

maviekran-ips-tn-va-panel-farklari
maviekran-ips-tn-va-panel-farklari

Akıllı telefonlarda da oldukça kullanılır. Bu panele sahip monitörlerde nit değerine bağlı olarak en doğru renk değerleri verilmektedir. Çoğu IPS monitörde 178 dereceye kadar hangi açıdan bakılırsa bakılsın renkler solmaz, değişmez. Fakat doğru görüntüyü gözlemleyebilmenin arkasında yüksek ar-ge bütçesi yatmaktadır. 1ms gibi düşük tepki süreli yüksek Hz değerlerine sahip IPS monitörler oldukça pahalıdır. Ülkemizdeki ekonomik durum da göz önüne alındığında çoğu oyuncunun bütçesi  gerçek oyunculuk deneyimi yaşatacak yüksek çözünürlüklü düşük gecikme tepkili yüksek Hz değerine sahip IPS monitörleri almaya yetmez. Yüksek bütçe yoksa 60Hz 3-4ms IPS monitörler en mantıklı seçenekler olacaktır.

Artıları:

 • Profesyonel kullanımlara müsait gerçekçi renk gösterimleri
 • Yüksek açılara kadar doğru renk gösterimi (Özellikle arkadaşlarla film izlenecekse)
 • Ps4 ve Ps4 pro için mantıklı bir monitör seçimi olacaktır. (Max 60 FPS alabildikleri için)

Eksileri:

 • 144Hz 1ms TN panel fiyatı; 60Hz 3-4 ms IPS panel fiyatı benzerlik gösterdiği için yüksek bütçe yoksa e-spor için kötü bir tercih olacaktır. Çünkü renk tonların öneminden ziyade monitörün kaç FPS ‘e ne kadar sürede tepki verdiği e-spor oyunları için daha önemlidir.

Kimin için:

 • Fotoğraf ve video editleriyle uğraşanlar, ben oyun oynarken genellikle durup bir manzaraya-etrafıma bakar incelerim benim için monitörün çok hızlı-tepkili olmasına gerek yok sürekli e-spor oyunlarında lig kasmıyorum param da kısıtlı diyenler, bol bol film izleyenler içindir.

VA (Vertical Allignment) Panel

maviekran-ips-tn-va-panel-farklari
maviekran-ips-tn-va-panel-farklari

Bu panel çeşidi için IPS ve TN panelin ortasıdır diyebiliriz. Renk doğruluğu IPS’e göre düşük olmasına rağmen TN’e göre yüksektir. Görüş açısı da IPS’e yanaşır. TN gibi dik bakmadığınız farklı her açıdan farklı bir renk skalası görmezsiniz. 1ms bu panel için çok zor değildir. Fakat bu panelde iki sorun oldukça meşhurdur. Bunlar ghosting ve backlight bleeding diye bilinir. Monitörde çerçevelere yaklaştıkça ışık süzmelerinin ortaya çıkması diyebiliriz. Sorunsuz bir monitörü ele alırsak bu panel tipi IPS ile TN panel arasında kalmışlar için iyi bir tercih olacaktır.

Artıları:
 • IPS’e panele göre fiyat karşılaştırılması yapıldığında bir tık daha düşük tepkime süreli veya bir tık daha büyük bir monitör alınabilme imkanı olur.
Eksileri:
 • Ghosting ve backlight bleeding denilen ışık süzmesi sorunları IPS’te de bir miktar olmasına rağmen VA panelde daha büyük sorunlar çıkarabilmektedir.
Kimler için:
 • TN veya IPS arasında karar veremeyenler için iyi bir alternatif olabilir.
maviekran-ips-tn-va-panel-farklari
Görsel https://www.msi.com/blog/how-to-choose-a-proper-monitor-for-gaming adresinden alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

İşte Beklenilen Oyun Geliyor… ”Cyberpunk 2077”

Evet arkadaşlar sözünü ettiğimiz beklediğimiz Cyberpunk 2077 sonunda geliyor.. CD PROJEKT RED 'in geliştirdiği CyberPunk 2077 eylül ayında bizlerle olacak.

Tank Mechanic Simulator

Simülatör sevdalılarını şöyle bi alalım. Tank Mechanic Simulator II. Dünya Savaşı tankları ile haşir neşir olacağınız bir...

Steam Düşük Bütçeli Oyun Önerileri

Ucuz olsun güzel olsun dediğimiz oyunlar ararız hep. Hem cebinizi yakmayacak hem de oynarken zevk alabileceğiniz oyunları derledik. 

Teknolojik Ürün Fiyatları – Amerika vs Türkiye

Doların hızla artışı, artan vergiler, düşen alım gücü. Teknolojik ürünlerle içli dışlı olan bizler için ürünlere üst üste gelen zamlar oldukça üzücü...

Recent Comments