Pazartesi, Ekim 19, 2020
Ana Sayfa Donanım Monitörde Hz Değeri, FPS ve V-Sync

Monitörde Hz Değeri, FPS ve V-Sync

Bilgisayarınızda oyun oynarken FPS değerlerinize hiç baktınız mı? Bu yazıda FPS değerleri ile monitör Hz değeri arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz.

FPS ve HZ Nedir?

maviekran-monitor-hz-fps-vsync-nedir
maviekran-monitor-hz-fps-vsync-nedir

Diyelim ki FPS değerlerini göstermeyi açtınız ve oyununuzu oynuyorsunuz. 60-70 arası FPS değerleri alıyorsunuz. Sonra kapı çalıyor ve yeni ekran kartı siparişiniz geliyor. Hemen yeni ekran kartını takıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz. FPS değerleriniz 120-150 arası gidip geliyor ama bir şey farketmiyorsunuz. Oyunun verdiği hissiyat aynı. Ayarları düşürüyorsunuz. Bir problem mi var diye düşünüyorsunuz ama hayır her şey stabil. İşte burada devreye monitörün Hz değeri giriyor. Hz değeri için monitörün aldığınız FPS ‘in ne kadarını gösterebildiği şeklinde özetleyebiliriz.

FPS ‘in anlamı Frame Per Second ‘dır. Yani saniye başı gösterilen kare sayısı. Videoların birbiri ardına eklenen resimler olduğunu basitçe söyleyebiliriz. 1 saniye içinde bize gösterilen resim yani kare sayısı ne kadar fazla olursa o kadar yumuşak geçişlere sahip ve akıcı görüntüler görmüş oluruz. Oyunlardan örnek vermek gerekirse, bir arabanın hareket edişini 1 saniyede 10 resim olarak görürsek aralarda donmalar, kesiklikler ve keskinlikler oluşacaktır. Monitörümüzün Hz değeri kadar FPS aldığımızda -örneğin 60 FPS- saniye başına 60 resim bize gösterileceğinden görüntü çok daha akıcı olacaktır.

Bilgisayar toplarken en önemli hususlardan biri de monitördür. Uygun fiyatlı bir bilgisayar için 144 Hz değerine sahip monitör almak çok basit oyunlar oynanmıyorsa saçma olacaktır. Çünkü çoğu oyun için yüksek ayarlarda 60 FPS almak Türkiye koşullarıyla uygun fiyata karşılık gelmesi bile mucize olur. Tabi fiyatları arttıran veya azaltan en büyük faktörlerden biri de monitörlerin kullandıkları paneldir. Panel farkları hakkında yazdığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 144 Hz TN panel için daha uygun fiyatlı sunulmakta fakat renk doğruluğu sizin için ne kadar önemli bunu da tartışmak gerekir. Monitör panelleriyle ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Özetle bilgisayarınız oynadığınız oyunlarda kaç FPS alıyorsa veya toplarken kaç FPS bandını gözetiyorsanız o Hz değerlerinde bir monitör almanızı tavsiye ederiz. 75 Hz monitörler League of Legends, CS-GO gibi e-spora yönelik oyunlar oynamıyorsanız fiyat/performans olarak bir tık önde olduğundan tavsiyemizdir.

V-Sync Nedir?

maviekran-monitor-hz-fps-vsync-nedir
maviekran-monitor-hz-fps-vsync-nedir

V-Sync ise aldığınız FPS değerini monitörün Hz değeriyle yazılımsal olarak eşit tutar. Bu şekilde monitörünüzün yüksek fps değerlerine yetişememesi sonucu oluşan “tearing” yani yırtılma sorununu ortadan kaldırır. Bu yırtılma dikey ya da yatay olarak gerçekleşir. Vertical Sync dikey senkronu anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

İşte Beklenilen Oyun Geliyor… ”Cyberpunk 2077”

Evet arkadaşlar sözünü ettiğimiz beklediğimiz Cyberpunk 2077 sonunda geliyor.. CD PROJEKT RED 'in geliştirdiği CyberPunk 2077 eylül ayında bizlerle olacak.

Tank Mechanic Simulator

Simülatör sevdalılarını şöyle bi alalım. Tank Mechanic Simulator II. Dünya Savaşı tankları ile haşir neşir olacağınız bir...

Steam Düşük Bütçeli Oyun Önerileri

Ucuz olsun güzel olsun dediğimiz oyunlar ararız hep. Hem cebinizi yakmayacak hem de oynarken zevk alabileceğiniz oyunları derledik. 

Teknolojik Ürün Fiyatları – Amerika vs Türkiye

Doların hızla artışı, artan vergiler, düşen alım gücü. Teknolojik ürünlerle içli dışlı olan bizler için ürünlere üst üste gelen zamlar oldukça üzücü...

Recent Comments