Perşembe, Ekim 22, 2020
Ana Sayfa Donanım Monitörler için MS nedir? Ne anlama gelir?

Monitörler için MS nedir? Ne anlama gelir?

Ms yani monitörün tepki süresini incelerken biraz işin matematiğine gireceğiz.  1’den 5’e kadar Ms ‘e sahip monitörler gaming monitörler adında satılıyor ama bu değerler doğru mu, doğruluğu varsa gerçekten o kadar önem farz ediyor mu bunları inceleyeceğiz.

Monitörün tepki süresi (ms) monitörün bir pikselin (Örneğin 1920×1080’se 1920’ye 1080 tane küçük kareler yani pikseller vardır.)  siyahtan beyaza veya başka renkler arasında değişme süresini gösterir. Buradaki en önemli nokta gerçek tepki süresinin siyahla beyaz arasındaki geçiş süresinin olmasıdır. fakat monitörde sürekli siyahtan beyaza, beyazdan siyaha geçişler olmadığı için gaming monitör üreten markalar grinin tonları arasındaki ms değerlerini söylemektedir. Siyah ve beyaz arası geçiş grinin belirli tonları arasındaki geçişten daha uzun süreceğini düşünmüşsünüzdür. Markalar böylece daha düşük tepki süresi değeri elde edip ürünlerine daha şaşalı ibareler koyabilmektedir.

Peki tepki süresi düşük olursa ne olur? Ghosting (Hayalet görüntü) , Motion Blur ( görüntünün bozulması) ve senkronize hatası gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Tepki süresi hesapları:

  • 60 hz bir monitörde 1 karenin ekrana gelmesi için 16 mili saniyeye ihtiyaç vardır
  • 120 hz bir monitörde 8.3 mili saniye gerekiyor.
  • 144 hz de monitörde 6.9 mili saniye gerekiyor.

Tabi burada monitörlerin black white black değeri mi yoksa grey to grey değeri mi bunu da değerlendirmek lazım.

Özetle 1 ms ile 4 ms arasındaki farkın çok takıntılı bir insan değilseniz anlaşılabileceğini düşünmüyoruz.

Fiyatları benzer olarak düşünüldüğünde e-sporlarla ilgilenmiyorsanız 1 mili saniye TN panel yerine 4 mili saniye IPS paneli tercih edebilirsiniz.

Paneller hakkında yazdığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi YouTube ‘da takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

İşte Beklenilen Oyun Geliyor… ”Cyberpunk 2077”

Evet arkadaşlar sözünü ettiğimiz beklediğimiz Cyberpunk 2077 sonunda geliyor.. CD PROJEKT RED 'in geliştirdiği CyberPunk 2077 eylül ayında bizlerle olacak.

Tank Mechanic Simulator

Simülatör sevdalılarını şöyle bi alalım. Tank Mechanic Simulator II. Dünya Savaşı tankları ile haşir neşir olacağınız bir...

Steam Düşük Bütçeli Oyun Önerileri

Ucuz olsun güzel olsun dediğimiz oyunlar ararız hep. Hem cebinizi yakmayacak hem de oynarken zevk alabileceğiniz oyunları derledik. 

Teknolojik Ürün Fiyatları – Amerika vs Türkiye

Doların hızla artışı, artan vergiler, düşen alım gücü. Teknolojik ürünlerle içli dışlı olan bizler için ürünlere üst üste gelen zamlar oldukça üzücü...

Recent Comments